خدمات تشریفات فرودگاهی CIP

در کشور ما نیز برای برخی از فرودگاه‌های داخلی و بین‌المللی خدمات تشریفات فرودگاهی به جهت آسایش، امنیت و تسریع در فرآیندها ارائه می‌شود؛ از خدمات در بسته‌های مختلف تحت عناوین خدمات CIP، خدمات VIP، فست ترک و لانچ برای مسافران طراحی می‌شود.

خدمات خصوصی

خدماتی مشابه یک ترمینال خصوصی به مسافران ورودی و خروجی این فرودگاه ارائه می دهد. این جایگاه تشریفات که به موازات ترمینال مسافری فرودگاه و در مقابل برج مراقبت و در سه طبقه همراه با پارکینگ اختصاصی ساخته شده است دارای امکانات متنوعی نظیر ورودی اختصاصی، پارکینگ اختصاصی، سوئیت های یک و دو خوابه است.

ضمن اینکه استفاده از خدمات سی آی پی فرودگاه برای همه مردمی که شرایط پرداخت هزینه را داشته باشند، امکان‌پذیر است. در حالی که این چنین امکانی در وی آی پی صرفا برای افرادی امکان‌پذیر است که نیاز به امنیت دارند

لیست خدمات

 • سوییت اختصاصی
 • اتومبیل اختصاصی برای فرودگاه / خانه
 • وعده های غذایی ویژه توسط بهترین آشپز
 • اتاق جلسه
 • تخت راحت برای استراحت
 • وسایل سرگرمی برای کودکان
 • انجام کلیه کارهای ورورد / خروج کشور
 • همراهی شما از / تا هواپیما
 • اینترنت پر سرعت رایگان
 • مناسب برای کودکان
 • دوستدار حیوانات

راهنمای کامل و جامع معرفی تشریفات فرودگاهی

خدمات سي آي پي فرودگاهی، تشريفات اختصاصی CIP

فرودگاه‌ها می‌توانند بسیار بزرگ، پیچیده و معمولاً شلوغ باشند. اغلب، انجام تشریفات فرودگاهی می‌تواند برای هر مسافری، نسبتاً دلهره‌آور و خسته‌کننده باشد. در این مقاله، شما را با مراحل تشریفات فرودگاهی آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید تا بدانید چه امکاناتی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مراحل ورود به فرودگاه

شما نمی‌توانید فقط با بلیط هواپیما خود، سوار هواپیما شوید. برای این کار، شما به کارت پرواز نیاز دارید، و نیازمند طی شدن فرآیندی است که به شما کارت ورود می‌دهد. این کارت شامل شماره صندلی، زمان حرکت و گیت‌های شما می‌شود. فرآیند ورود به سه بخش تقسیم می‌شود:

ورود به سالن فرودگاه

باید تأییدیه‌ای را به شرکت هواپیمایی ارائه دهید که قصد سوار شدن به پرواز را دارید. چمدان شما پس از شماره‌گذاری و نصب برچسب ارسال می‌شود. دفعه بعدی که آنها را می‌بینید، زمانی است که به مقصد خود رسیده باشید. کارت پرواز خود را بگیرید و قبل از هر چیز دیگری برای بازرسی امنیتی آماده شوید.

 • بلیط هواپیما و پاسپورت خود را ارائه دهید و چمدان خود را به جزء چمدان دستی خود در باجه بگذارید.
 • لطفاً کارت پرواز و رسید چمدان خود را از کارکنان هواپیمایی دریافت کنید.
 • اگر در تورهای آژانس‌های مسافرتی شرکت می‌کنید، لطفا راهنمایی‌های آژانس مسافرتی خود را دنبال کنید.

بازرسی امنیتی فرودگاه

 

بازرسی امنیتی در تشریفات فرودگاهی

بازرسی امنیتی در تشریفات فرودگاهی

شما باید برای بازرسی امنیتی حاضر شوید. کارت شناسایی و کارت پرواز خود را همیشه همراه داشته باشید. همچنین باید چمدان دستی خود را به همراه اشیاء فلزی و اقلام الکترونیکی در سینی تعیین شده برای غربالگری الکترونیکی قرار دهید. پس از غربالگری چمدان، برای دریافت اقلام خود تا انتها ادامه دهید. اگر پرواز داخلی است، وارد ترمینال «ایرساید» شوید. اگر پرواز بین‌المللی دارید، به باجه مهاجرت و گمرک بروید.

البته با ورود به فرودگاه از طریق استفاده از خدمات CIP، استرس سفر شما از بین می‌رود و عبوری آرام از فرودگاه را با چند مرحله آسان خواهید داشت. معمولاٌ چمدان‌های دستی جهت بازرسی‌های امنیتی را در پیشخوان بازرسی بررسی می‌کنند. شما باید کارت پرواز خود را به پرسنل امنیتی فرودگاه ارائه دهید و چمدان دستی خود را درون اسکنر اشعه ایکس قرار دهید؛ همچنین باید برای بازرسی امنیتی از گیت فلزیاب نیز عبور کنید.

بخش مهاجرت و بازرسی گمرک در هنگام ورود

قبل از خروج از فرودگاه، در مرحله آخر باید مهاجرت و گمرک را طی کنید. علیرغم این واقعیت که هر کشوری سیاست‌های مهاجرتی و گمرکی منحصر به فردی دارد، به طور کلی می‌توانید موارد زیر را پیش‌بینی کنید:

 • برای مسافران سایر کشورها و شهروندان کشور میزبان، صف‌های طولانی جداگانه در منطقه مهاجرت ایجاد می‌شود.
 • برای جلوگیری از سردرگمی که هم وقت شما و هم وقت مسئول بخش مهاجرتی را تلف می‌کند، به قوانین توجه کنید و در صف درست بایستید.
 • در منطقه مهاجرتی، از استفاده از هرگونه فناوری مانند دوربین یا تلفن همراه خودداری کنید.
 • پاسپورت، ویزا و سایر مدارک شما توسط مقامات بررسی می‌شود.
 • در مورد هدف از بازدید و سفر شما از شما سوال خواهد شد.
 • لطفاً در باجه کنترل پاسپورت، پاسپورت و کارت پرواز خود را به افسر مهاجرت ارائه دهید.
 • همچنین پوشش‌های گذرنامه را بردارید تا بازرسی راحت انجام شود.

سالن انتظار فرودگاه

بازرسی امنیتی در تشریفات فرودگاهی

بازرسی امنیتی در تشریفات فرودگاهی

شما بخش کنترل امنیتی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید و اکنون در یک سالن انتظار فرودگاه هستید. حال باید چه کار کنید:

 • از مغازه‌ها و رستوران‌های اطراف آنجا دیدن کنید؛ اما قیمت کالاها و خدمات بسیار بالاتر از بیرون فرودگاه خواهد بود.
 • اگر می‌خواهید در آسایش منتظر بمانید، به یک سالن استراحت بروید؛ صندلی راحت، غذای خوب، اینترنت و… در آنجا در دسترس خواهد بود.

مراحل خروج از فرودگاه

تشریفات خروج به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود؛ بیشتر آن باید قبل از آخرین روز سفر انجام شود. وقتی وارد هواپیما شدید، همانطور که از فرش قرمز به سمت صندلی خود می‌روید، مهماندار از شما استقبال می‌کند.

 • چمدان‌های خود را بسته‌بندی کنید و در قفسه بالای سر قرار دهید.
 • گوشی هوشمند خود را خاموش کنید.
 • راحت بنشینید و به دستورالعمل‌های ایمنی خدمه پرواز توجه کنید.

کنترل موارد مهاجرتی و بازرسی گمرکی در هنگام خروج

 • اگر یک پرواز بین‌المللی رزرو کرده‌اید، ممکن است مجبور شوید هم در هنگام خروج و هم در هنگام ورود، از باجه کنترل مهاجرت و گمرک بگذرید.
 • شناسنامه، پاسپورت، ویزا و سایر مدارک مربوط به سفر همراه خود داشته باشید.
 • از قبل با خدمه هواپیمایی مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که کالاهای ممنوعه (غذا و گیاه، الکل، حیوانات خانگی) را حمل نمی‌کنید.
 • سیاست‌های پولی هر کشور محدودیت‌های شدیدی در مورد میزان پول نقدی که می‌توانید در پروازهای داخلی و خارجی دریافت کنید، دارد. عاقلانه است که آن حد را رعایت کنید و پول نقد کافی همراه داشته باشید.
 • مسافرانی که اقلام تولیدی خارجی یا مقدار زیادی ارز را از کشور خارج می‌کنند، ممکن است ملزم به رعایت مراحل گمرکی باشند.

تحویل و دریافت چمدان

تحویل و دریافت چمدان در تشریفات فرودگاهی

تحویل و دریافت چمدان در تشریفات فرودگاهی

اگر چمدان خود را تحویل داده‌اید، به صندوق بار مراجعه کنید و رسیدهای بار خود را بررسی کنید تا چمدان خود را تحویل بگیرید.

اگر از خدمات سی آی پی استفاده کنید، طیف وسیعی از تجربیات فرودگاهی را خواهید داشت، چه خانواده بزرگی باشید که دوست دارید با هم سفر کنید، چه شرکتی که به یک رویداد تجاری می‌رود، چه زوجی که به یک سفر عاشقانه می‌رود، همگی به یک تشریفات سی آی پی نیاز دارند؛ با این خدمات نگران نخواهید بود؛ زیرا متخصصان سفر در مدیریت کوچکترین جزئیات باتجربه هستند. برای مثال، در Royal CIP، ما خدمات ویژه‌ای برای راحتی شما ارائه می‌دهیم؛ آنچه که شما باید با سردرگمی انجام دهید را در کوتاه‌ترین زمان برایتان اجرا می‌کنیم و هزینه‌های شما را در حین ارائه خدمات CIP کنترل می‌کنیم.

سوار شدن به هواپیما

لطفاً با توجه به راهنمایی کارکنان شرکت هواپیمایی سوار شوید. وقتی از گیت سوار شدن خارج شدید، مسیر را ادامه دهید و برای سوار شدن به هواپیما از نردبان مربوطه بالا بروید.

تشریفات VIP مسافر در فرودگاه

همانطور که دیدید چه هنگام ورود و چه خروج از یک فرودگاه، مراحل متعددی باید طی شود که ممکن است برای مسافران خسته‌کننده و گاهی گیج‌کننده باشد. اگر از تشریفات فرودگاه استفاده کنید، در چند مرحله، عبور بدون زحمت و بدون استرس، ورود و خروج شما به فرودگاه‌ انجام می‌شود، این مراحل را برای نوع پرواز خود بررسی کنید:

 • ورود
 • خروج
 • ترانزیت یا حمل و نقل

مراحل ورود VIP مسافر به فرودگاه

مراحل ورود به فرودگاه

مراحل ورود به فرودگاه

با تشریفات فرودگاهی در ۵ مرحله، عبور بدون زحمت و بدون استرس برای ورود شما به فرودگاه‌ تضمین می‌شود.

 1. ورود VIP مسافر از لحظه رزرو سرویس شروع می‌شود. تیم متخصص با شرکت هواپیمایی شما ارتباط برقرار می‌کند تا اطلاعات به‌روز در مورد زمان ورود و شماره گیت پرواز را در اختیار پرسنل تشریفات فرودگاهی قرار دهند.
 2. هنگامی که پرواز شما فرود آمد، میزبان شما با یک تابلوی نام شخصی در ابتدای ورودی یا انتهای پل هوایی (بسته به موقعیت پارکینگ هواپیما) از شما استقبال می‌کند.
 3. برای یک سفر سریع فرودگاهی، میزبان شما به شما در ردیابی سریع فرآیندهای مختلف فرودگاه از جمله مهاجرت، امنیت و گمرک کمک می‌کند.
 4. برای عبور راحت، یک باربر اختصاصی در منطقه تحویل بار چمدان برای شما در دسترس خواهد بود.
 5. پس از انجام تمام تشریفات، شما برای ملاقات با اعضای خانواده، راننده یا تاکسی که منتظر شماست، همراهی می‌شوید.

مراحل خروج VIP مسافر از فرودگاه

مراحل خروج از فرودگاه

مراحل خروج از فرودگاه

آیا می‌خواهید یک سفر فرودگاهی سریع و روان برای پرواز خروجی خود داشته باشید؟ با ۵ مرحله به شما اطلاع می‌دهیم که چگونه می‌توانید سفر فرودگاهی خود را از طریق تشریفات فرودگاهی ارتقا دهید.

 1. خروج VIP شما با از لحظه ورود به فرودگاه شروع می‌شود. میزبان شما به همراه یک باربر در حاشیه فرودگاه پذیرای شما خواهد بود.
 2. پس از استقبال دوستانه، میزبان به شما کمک می‌کند تا با تشریفات مختلف فرودگاهی از جمله مهاجرت، بازرسی امنیتی و گمرک، مسیر خود را سریع پیگیری کنید.
 3. یک باربر اختصاصی تا زمان ورود شما از چمدان شما مراقبت می‌کند.
 4. پس از انجام تمام تشریفات، شما را به راحتی در سالن فرودگاه همراهی می‌کنند (فقط در صورت مسافرت بیزینس یا فرست کلاس) می‌توانید تا زمان سوار شدن به هواپیما استراحت کنید.
 5. میزبان شما را در مورد زمان حرکت مطلع می‌کند و قبل از سوار شدن شما را تا دروازه خروج همراهی می‌کند.

مراحل حمل و نقل VIP برای مسافر

آیا زمان بسیار کمی برای پرواز شما وجود دارد؟ آیا دوست دارید که بتوانید یک حمل و نقل سریع و روان برای سفر خود داشته باشید؟ تشریفات فرودگاهی، ترانزیت VIP را با ۵ مرحله ساده ارائه می‌دهد.

 • حمل و نقل VIP شما با ورود به فرودگاه آغاز می‌شود، زیرا پرسنل متخصص با یک تابلوی نام شخصی در ابتدای ورودی یا در انتهای پل هوایی (بسته به موقعیت پارکینگ هواپیما) از شما استقبال می‌کند.
 • پس از استقبال گرم، پرسنل مربوطه با پیگیری سریع از طریق میز انتقال و یا تشریفات ورود و امنیت به شما کمک خواهد کرد.
 • پس از انجام تشریفات، شما را به سالن خصوصی فرودگاه که در آن استراحت می‌کنید، همراهی می‌کند.
 • زمان پرواز شما به طور مداوم توسط میزبان نظارت می‌شود تا هنگام آغاز فرآیند سوار شدن به شما هشدار دهند. در صورت نیاز، انتقال بین پایانه‌ها به شما ارائه می‌شود.
 • شما را با یک گاری چرخدار تا دروازه خروجی اسکورت می‌کنند و در صورت امکان سوار شدن با اولویت در اختیار شما قرار می‌گیرد.

لازم نیست برای سفر بعدی خود از انجام یک پرواز استرس داشته باشید؛ زیرا تشریفات فرودگاهی و خدمات ترانزیت آن برایتان تجربه فرودگاهی راحت و سریعی به دنبال خواهند داشت.

این فرصت را از دست ندهید تا سفر خود را به یک تجربه منحصربه‌فرد و راحت تبدیل کنید. سرویس CIP-VIP مطابق با نیازهای خاص شما طراحی شده است تا هر تجربه فرودگاهی تا حد امکان بدون استرس باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد خدمات یا فرآیندهای رزرو ما با تیم رویال سی‌آی‌پی تماس بگیرید.

خدمات CIP فرودگاهی در ایران

تشریفات فرودگاهی در ایران

تشریفات فرودگاهی در ایران

خدمات CIP فرودگاهی در ایران، طیف وسیعی از امکانات انحصاری و کمک‌های شخصی را به مسافران ارائه می‌دهد و تجربه فرودگاهی آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. چه یک مسافر تجاری یا یک گردشگر باشید، خدمات فرودگاهی در ایران می‌تواند در وقت شما در فرودگاه صرفه‌جویی کند. اگر قصد دارید به زودی به ایران سفر کنید، از خدمات Royal CIP برای بهبود تجربه سفر خود استفاده کنید.

خدمات CIP فرودگاه امام خمینی (IKA) تهران

آیا می‌خواهید مهمان‌نوازی گرم ایرانیان را در CIP بسیار مجلل فرودگاه بین‌المللی امام خمینی از لحظه ورود به کشور تجربه کنید؟ یا شاید پایان ماجراجویی شما در ایران است و در راه بازگشت هستید. به هر حال، ممکن است از تنش و تشریفات خسته‌کننده ورود و خروج احساس نامطلوبی به شما دست بدهد؛ تشریفات CIP فرودگاه امام آماده انجام این کارها برای شماست. سالن CIP این فرودگاه، مجهزترین سالن سی‌آی‌پی ایران با ۸۰۰۰ متر مربع در سه طبقه است. بیایید ببینیم چه چیزی این بخش از فرودگاه را بسیار آرامش‌بخش می‌کند. چندین بخش در این ساختمان آرام و راحت وجود دارد:

اتاق‌های جلسه VIP

می‌توانید از این اتاق‌های مجهز برای جلسات مهم خود بدون مزاحمت استفاده کنید.

خدمات ترانسفر

مهم نیست به کجا می‌روید، می‌توانید از خودروهای لوکس CIP استفاده کنید؛ از فرودگاه تا مقصد و بالعکس. راهنماهای ویژه CIP شما را تا راه‌پله پرواز و بالعکس همراهی می‌کنند؛ همچنین در فرودگاه از گیت مخصوص استفاده خواهید کرد، بنابراین نیازی به ماندن در صف‌های طولانی خسته‌کننده نیست.

تشریفات فرودگاهی در فرودگاه امام خمینی

تشریفات فرودگاهی در فرودگاه امام خمینی

تشریفات اداری

نگران کارت پرواز یا سایر تشریفات خسته‌کننده و وقت‌گیر فرودگاهی نباشید. پرسنل مرتبط با CIP به تمام مسائل مربوط به بار و ویزا شما رسیدگی خواهند کرد. بنابراین، فقط بنشینید و از اقامت لوکس خود در سالن CIP فرودگاه امام خمینی لذت ببرید.

سایر امکانات در مرکز CIP  فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

 • کافی‌شاپ مجلل با نوشیدنی‌های سرد و گرم، سالاد و تنقلات خوشمزه
 • فروشگاه‌های لوکس و فروشگاه‌های هدیه با برندهای معتبر بین‌المللی و داخلی
 • اینترنت وای‌فای، اتاق کامپیوتر و اتاق اینترنت
 • اتاق سیگار
 • سوئیت‌های ویژه برای اقامت موقت و استراحت‌های کوتاه
 • اتاق بازی‌های کامپیوتری و ایکس‌باکس برای کودکان
 • امکانات ویژه برای مسافران با ناتوانی جسمی
 • استفاده رایگان از خدمات CIP فرودگاه برای کودکان زیر دو سال
 • پذیرایی رایگان

قوانین کنسلی سی‌آی‌پی فرودگاه امام خمینی

 • کنسلی تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز، شامل هیچ‌گونه جریمه نمی‌شود.
 • کنسلی از ۲۴ تا ۸ ساعت قبل از پرواز، شامل ۳۰ درصد جریمه می‌شود.
 • کنسلی کمتر از ۸ ساعت قبل از پرواز، شامل ۱۰۰ درصد جریمه شده و هیچ مبلغی مسترد نمی‌گردد.

خدمات فست ترک و لانچ فرودگاهی

خدمات فست ترک فرودگاهی

خدمات فست ترک فرودگاهی

با استفاده از این دو نوع خدمات، اولویت بررسی امنیتی در فرودگاه‌ها را خواهید داشت، به طوری که مجبور نشوید زمان خود را در صف‌های ورود به گیت پرواز تلف کنید. بسته به وضعیت، کرایه و فرودگاه مبدأ، می‌توانید از خدمات Fast Track یا Lounge استفاده کنید تا تجربه خود را راحت‌تر کنید.

دسترسی سریع به گیت پرواز

سرویس Fast Track که برای پروازهای فرودگاه امام خمینی موجود است، اولویت را در بررسی امنیتی و اسکنر اشعه ایکس به شما می‌دهد تا بتوانید سریع‌تر به گیت پرواز دسترسی داشته باشید.

نحوه استفاده از سرویس فست ترک (Fast Track)

برای استفاده از این سرویس و چاپ عبارت FAST در کارت پرواز خود، لطفاً مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. مشخصات و اطلاعات خود را اضافه کنید.

شماره مشتری یا همان شماره خود را در حین رزرو یا ثبت‌نام اضافه کنید. اگر مشتری برنامه مسافربری شرکت هواپیمایی دیگری هستید، می‌توانید با اضافه کردن شماره مشتری خود از برنامه آن شرکت، واجد شرایط بودن خود را بررسی کنید.

۲. کارت پرواز را چاپ کنید.

هنگامی که شماره مشتری خود را با رزرو خود مرتبط کردید، کلمه FAST به کارت پرواز شما اضافه می‌شود و ثابت می‌کند که شما به این سرویس دسترسی دارید.

۳. اکنون می‌توانید از سرویس استفاده کنید.

به بررسی امنیتی و اسکنر اشعه ایکس بروید و در زمان خود صرفه‌جویی کنید و از مزایای دسترسی اولویت‌دار در مسیر خود به سمت گیت سوار شدن استفاده کنید.

خدمات فست ترک فرودگاه امام

خدمات فست ترک فرودگاه امام

قوانین کنسلی فست ترک و لانچ در فرودگاه امام خمینی

 • کنسلی، درخواست رزرو یا تغییر تاریخ پرواز تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز، شامل هیچگونه جریمه نمی‌شود.
 • کنسلی تا ۳ ساعت قبل از پرواز، شامل ۲۰ درصد جریمه می‌شود.
 • کنسلی کمتر از ۳ ساعت قبل از پرواز، کل هزینه به عنوان جریمه منظور می‌گردد.

از خدمات فرودگاه VIP با Royal CIP لذت ببرید تا تجربه‌ای دلپذیر در فرودگاه داشته باشید. این  خدمات طراحی شده است تا به شما کمک کند از صف‌ها رد شوید و از مشکلات پرواز در فرودگاه بین‌المللی شلوغی مانند امام خمینی جلوگیری کند. چه به منظور کاری و تجاری سفر کنید، چه با خانواده سفر می‌کنید، ما همیشه رفتار ویژه‌ای برای همه مسافران داریم. خدمات بدون دردسر ما در هنگام ورود یا خروج شامل ملاقات و احوالپرسی، مسیر سریع فرودگاه، دریافت چمدان، سالن‌های استراحت، ترانسفر خودروی لوکس و بسیاری دیگر از خدمات VIP است که شما شایسته آن هستید. این سرویس به شما کمک می‌کند تا به سرعت مراحل تشریفات فرودگاه را با راحتی و آسایش طی کنید.

در بدو ورود، دستیار شخصی VIP شما بلافاصله پس از مهاجرت در محل ملاقات تعیین شده با شما دیدار و احوالپرسی می‌کند و سپس در مورد مطالبه چمدان و آداب و رسوم به شما کمک می‌کند. برای حرکت، دستیار شما از لحظه ورود به فرودگاه تا رسیدن به گیت پرواز آماده شما خواهد بود و تمام کمک‌هایی را که ممکن است قبل از حرکت نیاز داشته باشید، به شما ارائه می‌کند. خدمات فرودگاه VIP ما به حمل و نقل فرودگاهی به هتل شما ختم می‌شود که ما نیز ارائه می‌دهیم.

سوالات متداول

بله؛ خدمات سی‌آی‌پی در اکثر فرودگاه‌های کلان‌شهرها وجود دارد؛ خدمات فست ترک و لانچ در فرودگاه امام خمینی قابل استفاده است.

بله؛ شما باید از دفاتر ارائه‌دهنده خدمات سی‌آی‌پی فرودگاه مورد نظر خود این خدمات را رزرو کنید؛ مگر اینکه بلیت بیزینس داشته باشید و شرکت هواپیمایی شما به صورت رایگان این خدمات را ارائه دهد.

بله؛ در اکثر مواقع خدمات CIP پکیج کامل‌تری است و خدمات بیشتری به شما در جایگاه‌ها و سالن‌های ویژه ارائه می‌کند؛ اما فست ترک خدمات به‌صرفه‌تری است که هدفش افزایش سرعت در عبور و مرور داخلی فرودگاهی است.