امنیت پرواز با هواپیما

امنیت پرواز با هواپیما

هواپیماهای امروزی مجهز به ویژگی‌های ایمنی پیشرفته هستند و از پروتکل‌های سختگیرانه پیروی می‌کنند. با این حال، با چندین بخش پیچیده در عمل، همه چیز ممکن است در هر لحظه از زمان اشتباه پیش برود. بنابراین، خدمه هواپیمایی برای هرگونه شرایط غیرقابل پیش‌بینی آماده هستند. آنها تمام تلاش خود را می‌کنند تا با حفظ ایمنی هر مسافر، تجربیات استثنایی ارائه دهند. آنها هر بار که سوار هواپیما می‌شوید، دستورالعمل‌های ایمنی پرواز را ارسال می‌کنند. در ارتفاع چند هزار پا در هوا، این بایدها و نبایدهایی که به آسانی قابل درک است، می‌تواند موضوع مرگ و زندگی باشد. برای کمک به شما در مورد مهم‌ترین دستورالعمل‌های ایمنی پرواز، به ما اجازه دهید برخی از آنها را در این مقاله فهرست کنیم.

 • معقول لباس بپوشید

بهترین لباس برای پوشیدن در هواپیما، از پنبه یا پشم است. پشم این مزیت را دارد که به طور طبیعی مقاوم در برابر شعله است، به همین دلیل است که ترکیب مواد ترجیحی برای صندلی‌های هواپیمایی با روکش پارچه در سراسر جهان است. لباس‌های راحت بپوشید که به شما کمک کند تا در صورت نیاز به سرعت حرکت کنید، و همچنین از پوست شما در برابر اصطکاک یا شعله محافظت ‌کند. کفش‌های پاشنه بلند نپوشید. کفش‌های اسپورت بهترین گزینه سفر هوایی شما هستند، چرا که به راحتی می‌توانید کفش‌های خود را در صورت لزوم درآورید و آنها را در هنگام فرار نگه دارید. 

 • یک کیت اضطراری آماده کنید

یک کیت مناسب، فقط باید چیزهایی را در خود جای دهد که در صورت گم شدن آنها در مواقع اضطراری، جایگزین کردن آنها برای شما دردسر بزرگی است: کیف پول، گذرنامه، پول نقد و کارت‌های اعتباری، داروها، فهرست چاپی شماره تماس‌های اضطراری و نیز تلفن همراه شما از جمله این موارد هستند.

کیت ایده‌آل برای دویدن، یک کیف پول مسافرتی در جیب کت است. به همراه داشتن این کیت در طول پرواز عادت کنید؛ هرگز آن را در نیاورید. از آنجایی که کوچک است و روی بدن شما پوشیده شده است – و باید کوچک باشد – بعید است مهمانداران هواپیما از شما بخواهند آن را بردارید. (اگر این کار را انجام دهند، احتمالاً خیلی بزرگ است و در عملکرد کمربند ایمنی شما اختلال ایجاد می‌کند.)

از آنجایی که این کیت از قبل موارد حیاتی را در خود جای داده است، می‌توانید هر چیز دیگری را در حین تخلیه رها کنید. وقتی مهمانداران آموزش‌دیده فریاد می‌زنند، وقت آن است که بیرون بیایید. اگر خوش‌شانس هستید، 90 ثانیه فرصت دارید تا هواپیما را تخلیه کنید، پس یک ثانیه را برای گرفتن چمدان خود تلف نکنید. شما نمی‌خواهید مسافری باشید که دیگران را از خروج به موقع باز می‌دارد.

 • به مهمانداران خود احترام بگذارید

   

   آرامش در هواپیما

  آرامش در هواپیما

  مهمانداران هواپیما را به عنوان پرسنل خدمات اورژانسی در نظر بگیرید که در اوقات فراغت خود، به شما غذا و نوشیدنی می‌دهند. مهمانداران هواپیما آموزش دیده‌اند تا جان خود را برای نجات جان شما به خطر بیندازند و این کار را نیز کرده‌اند. دفعه بعد که مهماندار هواپیما می‌گوید نمی‌توانید یک میان‌وعده دیگر یا نوشیدنی دیگری یا هر چیز دیگری که واقعاً فکر می‌کنید نیاز دارید، بخورید، فقط لبخند بزنید و این پاسخ را بپذیرید. آنها تصمیمات مربوط به پذیرایی و خدمات داخل هواپیما را نمی‌گیرند.

  • کمربند ایمنی

  برای محافظت از خودتان، توصیه می‌شود که همیشه در طول پرواز با کمربند ایمنی در صندلی خود بمانید، حتی زمانی که علامت کمربند ایمنی خاموش است. وقتی علامت کمربند ایمنی، خاموش است می‌توانید صندلی خود را به طور موقت ترک کنید. اگرچه نادر هستند، اما حوادثی که شامل تلاطم هوا می‌شوند، علت اصلی صدمات مسافران و خدمه هستند. تلاطم هوا در اثر اختلاف فشار اتمسفر، جبهه‌های سرد یا گرم، جریان‌های جت، کوه‌ها یا رعد و برق ایجاد می‌شود. ممکن است بدون هشدار رخ دهد و ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد. کمربند ایمنی را شما باید در هنگام برخاستن، فرود، در هنگام تلاطم و هر زمانی که خدمه پرواز فکر می‌کنند ضروری است، ببندید.

  کمربندهای ایمنی هواپیما، متفاوت از کمربندهای داخل خودرو کار می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که می‌توانید آن را ببندید، آن را محکم تنظیم کنید و سریع رها کنید. اطمینان حاصل کنید که به طور محکم در اطراف باسن شما بسته شده است و نه دور کمر شما. اگر به بستن کمربند ایمنی نیاز دارید، لطفاً قبل از رسیدن به فرودگاه به خدمه شرکت هواپیمایی خود اطلاع دهید.

  • کارت ویژگی‌های ایمنی

  کارت ویژگی‌های ایمنی در صندلی شما، اطلاعات ایمنی در مورد هواپیمایی که با آن سفر می‌کنید به شما ارائه می‌دهد؛ مانند نحوه عملکرد هر خروجی در هواپیما و نحوه استفاده از تجهیزات ارائه شده برای استفاده در مواقع اضطراری. نگهدارنده‌ها و ماسک‌های اکسیژن و عملکرد خروجی‌ها می‌تواند از یک هواپیما به هواپیمای دیگر و حتی از جلو تا عقب همان هواپیما متفاوت باشد، بنابراین مهم است که کارت را بخوانید و مطمئن شوید که با ویژگی‌های ایمنی قبل از وقوع یک حادثه اضطراری آشنا هستید.

  کارت ویژگی‌های ایمنی همچنین شامل دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه اتخاذ موقعیت است که می‌تواند به طور قابل توجهی شانس بقای شما را افزایش دهد و خطر آسیب‌دیدگی شما را در هنگام اضطراری خطوط هوایی کاهش دهد. برای مهار ضربه، بدن خود را از قبل در برابر هر سطحی که در هنگام ضربه احتمال دارد به آن برخورد کنید، قرار دهید، که باعث کاهش نیروی ضربه و آسیب‌های ناشی از آن می‌شود. بهترین مهار برای موقعیت ضربه به عوامل مختلفی از جمله اندازه و محدودیت‌های فیزیکی شما، طرح داخلی هواپیما، نوع و مقیاس اضطراری، و جهت و ترتیب نیروهای سقوط بستگی دارد.

  • همسایگان مزاحم خود را نادیده بگیرید

  ذهن شما باید روی آرامش باشد و تا حد امکان، از پرواز لذت ببرید. هدفون را بگذارید، از سرگرمی‌های داخل هواپیما لذت ببرید و یا اگر دوست دارید سرگرمی خود را بیاورید. در حالی که از سرگرمی خود لذت می‌برید، هر زمان که خدمه صحبت می‌کنند، آن را متوقف کنید و گوش دهید. شاید فقط کاپیتان است که به شما اطلاع می‌دهد که در سمت چپ هواپیما منظره زیبایی از کوه‌های زیبا دارید، اما ممکن است چیز مهمتری نیز باشد.

  • مراقب وسایل خود باشید

  برخی از ما با وسایل الکترونیکی زیادی سفر می‌کنیم، و وقتی برای کاری سفر می‌روید، احساس می‌کنید لپ‌تاپ شما چیزی است که نمی‌توانید از آن جدا شوید. بهترین راه برای آماده شدن این است که قبل از عزیمت به فرودگاه، از فایل‌ها و سوابق خود در یک هارد دیسک جداگانه پشتیبان تهیه کنید. شما باید فرض کنید که در زمان سفر (بدون توجه به اتفاقاتی که در هواپیماتان می‌افتد) دستگاه‌های الکترونیکی خود را گم خواهید کرد و برای آن آماده باشید. همچنین باید مطمئن شوید که دستگاه‌های الکترونیکی شما در شرایط خوبی هستند و از باتری‌ها و شارژرهای مورد تایید سازنده استفاده می‌کنند. شما نمی‌خواهید گوشی هوشمند، تبلت یا لپ‌تاپ شما باعث آتش‌سوزی در هواپیما شود. 

  • مراقب اطراف خود باشید

  شما می‌خواهید فرار بسیار بعید خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید، همانطور که مهمانداران هواپیما می‌گویند، “توجه داشته باشید که نزدیکترین خروجی ممکن است پشت سر شما باشد.” به محض نشستن بدانید که گزینه‌های خروج شما چیست و تعداد صندلی‌ها را بین خود و نزدیکترین درب خروجی بشمارید. اگر مجبور به خزیدن در تاریکی یا زیر دود هستید، بهتر می‌دانید که چگونه فاصله خود را تا در خروجی اندازه‌گیری کنید.

  • به فیلم ایمنی توجه کنید

   ایمنی در هواپیماایمنی در هواپیماحتی اگر فکر می‌کنید دستورالعمل‌ها را می‌دانید – و آنها را نیم میلیون بار شنیده‌اید – هر هواپیما با شرایط جدیدی همراه است. محل خروجی‌ها متفاوت خواهد بود. چیدمان صندلی متفاوت خواهد بود. افراد حاضر در هواپیما با شما متفاوت خواهند بود. یادتان باشد که همیشه کمربند ایمنی خود را بسته نگه دارید؛ زیرا احتمال به مراتب بیشتر از خرابی مکانیکی یا سایر موارد اضطراری وجود دارد که در یک پرواز با تلاطم شدید روبرو شوید.

   • ایمنی کودک

   اگر با نوزاد یا کودکی سفر می‌کنید، قبل از بستن کمربند ایمنی خود، مطمئن شوید که نوزاد یا کودک را در یک سیستم صندلی کودک تایید شده ایمن کرده‌اید. اگر وسیله‌ای برای مهار تایید شده ندارید، نوزاد را در آغوش خود بگیرید.

   • فضای پا عالی، مسئولیت بزرگی به همراه دارد

   اگر مسافری خوش‌شانس با صندلی درب خروجی هستید، به دستورالعمل‌های درب خروجی دقت کنید و برای انجام وظایف خود آماده باشید. وقتی آن صندلی جادارتر را رزرو کردید، موافقت کردید که همه اطرافیانتان را سالم از آن هواپیما خارج کنید. در شرایط اضطراری، همه از شما انتظار دارند که این کار را انجام دهید.

   • ماسک‌های اکسیژن

     

     رعایت قوانین ایمنی هواپیمارعایت قوانین ایمنی هواپیمایکی دیگر از نکات مهم در امنیت پرواز هواپیما، استفاده از ماسک اکسیژن در مواقع اضطراری است. در صورت تغییر فشار، یک ماسک اکسیژن به طور خودکار در اکثر هواپیماهای تجاری در مقابل شما ظاهر می‌شود. برای شروع جریان اکسیژن، ماسک را به سمت خود بکشید. آن را محکم روی بینی و دهان خود قرار دهید، باند الاستیک را پشت سر خود محکم کنید و به طور عادی نفس بکشید. اگرچه کیسه باد نمی‌شود، اما اکسیژن به سمت ماسک جریان می‌یابد. اگر با یک کودک یا کسی که به کمک نیاز دارد سفر می‌کنید، ابتدا ماسک خود را ایمن کنید و سپس به طرف مقابل کمک کنید. ماسک خود را تا زمانی که یکی از خدمه به شما توصیه کند آن را بردارید، نگه دارید.

    • از پرواز خود لذت ببرید و اجازه دهید دیگران هم از پرواز خود لذت ببرند

    هر کس حق دارد در یک محیط امن و مطمئن سفر کند. رفتاری که خدمه و مسافران را تهدید می‌کند، غیرقانونی است. اعضای خدمه هیچ گونه رفتار یا دخالت مخرب که امنیت پرواز هواپیما را تهدید کند، تحمل نمی‌کنند؛ از جمله آزار و اذیت، حمله فیزیکی، بی‌توجهی به قوانین سیگار کشیدن، توهین کلامی و امتناع از پیروی از دستورالعمل‌های خدمه. 

    همچنین باید توجه داشت که احساس آرامش و راحتی چیزی فرای امنیت پرواز است. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای داشتن سفری آرام و به دور از استرس از خدمات سی‌آی‌پی استفاده کنید. خدمات CIP فرودگاهی شامل طیف وسیعی از خدمات پرواز، امکاناتی مانند انجام همه امور مرتبط با پرواز و گرفتن کارت پرواز و تحویل بار و چمدان‌های مسافران، اینترنت رایگان، اتاق جلسات، رستوران‌های لوکس با غذاهای متنوع، گیت ویژه، خودروهای لوکس ترانسفر و نیز کمک‌های شخصی به مسافران است که تجربه سفر فرودگاهی آنان را لذت‌بخش‌تر می‌سازد. گفتنی است برای استفاده از هر نوع از این خدمات شما باید هزینه مجزا بپردازید. 

    برخی از خدمات سی‌آی‌پی فرودگاه مهرآباد به همراه هزینه در جدول زیر آمده است: 

    تشریفات CIP هزینه برای هر شهروند ایرانی (ریال) هزینه برای هر شهروند خارجی (ریال) توضیحات
    خدمات تشریفات CIP بزرگسال ۹,۹۱۹,۰۰۰ ۲۰,۶۰۱,۰۰۰ افراد دارای ۱۲ سال به بالا
    خدمات مستقبل یا مشایع ۷,۵۲۱,۰۰۰ ۱۵,۱۵۱,۰۰۰
    خدمات تشریفات کودک ۷,۵۲۱,۰۰۰ ۱۵,۱۵۱,۰۰۰ افراد دارای کمتر از ۱۲ سال و بالای ۲ سال
    خدمات تشریفات نوزاد ۲,۵۰۷,۰۰۰ ۵,۲۳۲,۰۰۰ افراد کمتر از ۲ سال
    خدمات حیوان خانگی (ترمینال ۱ و ۲) ۵,۴۵۰,۰۰۰ ۵,۴۵۰,۰۰۰ به ازای هر حیوان
    خدمات ویلچر ۷,۶۳۰,۰۰۰ ۷,۶۳۰,۰۰۰

     

    سوالات متداول

    • اگر در مورد دستورالعمل‌های ایمنی پرواز تردید داشته باشم چه باید بکنم؟

    کارکنان هواپیما بسیار همراه و یاری‌رسان هستند. برای شفاف‌سازی در مورد ایمنی پرواز سوالات خود را از آنان بپرسید.

    • آیا خطوط هوایی مختلف دستورالعمل‌های ایمنی متفاوتی دارند؟

    بله، دستورالعمل‌های ایمنی پرواز بسته به نوع هواپیما یا خط‌مشی شرکت هواپیمایی ممکن است متفاوت باشد. بنابراین مهم است که به دستورالعمل‌های ارائه شده گوش دهید.

    • آیا هواپیماها قبل از بلند شدن از نظر ایمنی بررسی می‌شوند؟

    بله، مهمانداران و کارکنان هواپیماها را به طور کامل از نظر ایمنی مسافران و همچنین هواپیما بررسی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *